מהי עבודה שבגוף?

עבודה שבגוף  פועלת בירושלים  משנת תש"ע, 2009. ומ-2018, בשיתוף עם בית המדרש 'אלול' בירושלים.

עבודה שבגוף קמה וממשיכה לצמוח במטרה להוביל שיח הוליסטי יהודי השוזר יחד עבודת גוף, נפש ורוח יהודית- ישראלית. שאיפתנו להנכיח את הגוף בשדות הרוח ואת הרוח בשדה הגוף תוך העמקה ברבדים השונים בזהותנו וטשטוש הגבולות ביניהם. לבית עבודה שבגוף הצטרפו עד כה מאות נשים מרחבי הארץ.

לאחר שנים של התפתחות מקבילה וקטגורית של עולמות הגוף והרוח, בחרנו בעבודה שבגוף את 'תורת-החיבורים'. חיבורים בין מקורות ידע ותחומי לימוד שונים, וחיבורים פנימיים בין חלקי זהותה של האישה הישראלית. התפתחות השיח במרחב הציבורי במהלך השנים מאז קמה עבודה שבגוף היא ברורה ומשמחת, ולצידה מסעות התפתחות אישיים רבים של משתתפות התוכניות השונות.

בקבוצת הלימוד של התכנית 'עבודה שבגוף' מתקיימת עבודה תשתיתית על חיבורי הגוף-נפש-רוח הקיומיים עבור נשים ישראליות.

בתוך התהליכים השונים השזורים זה בזה, ישנה התייחסות משמעותית לזהות הנשית של המשתתפות. זהו בית מדרש ראשון מסוגו בו ישנו חיבור המתחיל בעבודת גוף נשית והעמקת הידע והזיקה אליו (במודעות נשית בעבודה שבגוף) ומתפתח לקומת לימוד יהודית רוחנית. 

בעבודה שבגוף קורסי הכשרה הקשורים לחיבורי גוף, נפש ורוח.

 

החיבורים בעבודה שבגוף נעשים תוך שילוב דיסציפלינות שונות של ידע עם כלי יצירה והבעה שונים. מעגל הלימוד נע מלימוד מקורות וטקסטים עמוקים אל הנפש ובחזרה.

מן היצירה הנובעת ממעמקים אל תחושות הגוף האוצרות ידע ובחזרה אל הטקסט.

נרקמות חבורות מגובשות של נשים מגילאים ומרקעים שונים, הנפגשות באופן קבוע לאורך השנה ויחד עוברות מסע משמעותי של למידה, שיח ויצירה. אופי הקבוצות המתהוות ב'עבודה שבגוף' שונה, אך המשותף להן הוא האחוה והרוך יחד עם מתח הגעגוע, התנועה והיצירה המביא את הנשים להצטרף למשפחת 'עבודה שבגוף'.

לצד התכניות השנתיות (עבודה שבגוף, התמקדות ותכניות בת המצוה), מתקיימים במהלך השנה אירועים ופסטיבלים מרוכזים כדוגמת 'נושמות- אביב', 'נושמות- חופש' ו'נושמות- זוהר' בפקיעין העתיקה

אורית סגל ע"ה

אורית היא חברה אהובה 'שידעה לגעת'. היא נגעה במעגל רחב של אנשים עמוק פנימה, בנקודה עדינה ואמיתית. היא הדהדה בנו תנועה, בתוכנו. לא יכולת להיות במעגל הזה, ולא לעשות דבר עם עצמך.

הנגיעה הזו באה מלב רחב, המבקש להרחיב את גבולותיו. היו שם חיבורים שנבעו בה, והיא הזמינה אותנו ליצור אותם גם בתוכנו. היה חיבור עמוק ללב האחר, אך היה חיבור עמוק לעצמך. היה חיבור עצום לשירה, לרוח ועמו גם חיבור להכי חושני וארצי. כשנפרדנו מאורית, בר"ח אדר תשס"ד והיא בת 31, נשארנו עם חלל גדול אך עם רצון להמשיך את התנועה הזו. תנועה שהחלה בנגיעה.

עבודה שבגוף היא כתנועת המשך לרוחה האוהבת והאהובה של אורית. לחיבורים עוצמתיים של הגוף אל הנפש ושל הרוח אל הגוף.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

 

 

"זוהי יצירה יש מאין. יצרתן שפה וקהילה ומבט נשי חם שמלטף ומצביע כל הזמן על היפה. זו היתה שנה מעצימה וחוויה חזקה שלא תישכח!"

"היכולת שלכן לזרום עם האופי של הקבוצה, ההשקעה וההתייחסות האישית לכל אחת, הרגישות והאכפתיות – לכל זה בטח יש חלק גדול מאוד באווירה הנהדרת שיש בקבוצה ובכך שהמסר מגיע ותורם לכל אחת"